Poprzedni Nastpępny

Czysty dach wizytówką Twojego domu

Czysty dach to nie tylko wizytówka Twojego budynku. To również gwarancja trwałości i długiej żywotności pokrycia dachowego. Dachówka to najszlachetniejsze pokrycie dachowe. Wymaga jednak regularnej konserwacji tak, aby służyło i zdobiło budynek przez długie lata.

Pamiętaj jednak: dachu nie wystarczy czyścić. Należy go poddawać konserwacji.

Konserwacja to kilku etapowy zabieg. W pierwszej kolejności usuwa się zabrudzenia biologiczne – główną przyczynę erozji i nieestetycznego wyglądu dachu. Następnie nakłada się środek grzybobójczy który zabija niewidoczne dla oka mikroorganizmy. Na koniec nakłada się impregnat powstrzymujący powrót mchów, glonów i innych zanieczyszczeń. Impregnat nadaje dachówce satynowy połysk i uwypukla jej naturalne piękno.

Czy Twój dach pokrywa zielony nalot lub porasta go mech? Chcesz usunąć zabrudzenia i przywrócić blask dachówce? Chcesz powstrzymać erozję dachówek, aby uniknąć konieczności wymiany pokrycia dachowego? Trafiłeś na specjalistów.

Firma Eventus Emil Ślęzak zajmuje się profesjonalnym czyszczeniem i konserwacją dachów pokrytych dachówką, blachą i gontem.

Pamiętaj: nie wystarczy umyć dach. Należy poddać go kompletnemu procesowi konserwacji. Tylko dzięki temu uchronimy go przed szybkim powrotem zabrudzeń biologicznych odpowiedzialnych za erozję czyli niszczenie dachówki.

Konserwacja dachu – znaczenie

Dachówka to najszlachetniejsze pokrycie dachowe. Zarówno dachówka ceramiczna jak i betonowa mogą służyć przez dziesięciolecia. Jednakże, aby tak było należy o nią zadbać.

Dachówka pokryta porostami, glonami lub porośnięta mchem ulega erozji. Dzieje się tak dlatego, że organizmy uszkadzają powłokę zewnętrzną dachówki powodując wnikanie w nią wody. W momencie minusowych temperatur zamarznięta woda zwiększając swą objętość „rozsadza” dachówkę.

Aby temu zapobiec należy nie tylko czyści, ale także impregnować pokrycie dachowe.

Dzięki odpowiedniej konserwacji możemy cieszyć się pięknym i czystym dachem przed długie lata.

Konserwacja dachu – etapy

Proces porastania dachówki zależy od kilku czynników: materiału, z którego jest wykonana, klasy tego materiału, nasłonecznienia, wilgotności itp. Jeśli na dachówce widoczne są porosty czy glony należy poddać ją konserwacji.

Etapy konserwacji:
1. Usunięcie zabrudzeń z dachu (materiału biologicznego) za pomocą urządzeń wysokociśnieniowych i dyszy rotacyjnej.
2. Oprysk preparatem biobójczym w celu usunięcia pozostałości organizmów zielonych, które wniknęły w dachówkę oraz ich spłukanie.
3. Impregnacja dachówki – to ostatni etap, w którym dach zostaje zabezpieczony przed powrotem organizmów odpowiedzialnych za erozję dachówki i osadzaniem się brudu ze środowiska zewnętrznego.

Impregnacja polega na naniesieniu na dachówki impregnatu metodą „mokre na mokre”. Dodatkowym atutem impregnacji jest nadanie dachówce połysku i bardziej intensywnego koloru.

Preparaty impregnacyjne

Stosowany przez nas preparat impregnacyjny to środek przeznaczony do hydrofobowej (zapobiegającej wnikaniu wody) impregnacji dachówek. Dzięki niemu woda nie wnika w pokrycie dachu lecz spływa po nim (efekt „kaczki”). Dachówka zabezpieczona impregnatem jest mniej podatna na zabrudzenia, które są spłukiwane wraz z woda opadowa. Śliska i sucha powierzchnia dachówki uniemożliwia zagnieżdżenie organizmów zielonych i osiadanie zanieczyszczeń ze środowiska zewnętrznego. Jednocześnie zachowana jest przepuszczalność par i gazów co umożliwia oddychanie zaimpregnowanej powierzchni (woda nie zalega w materiale lecz z niego odparowywuje). W rezultacie otrzymujemy trwałe pokrycie dachowe opierające się erozji. Powierzchnie zabezpieczane preparatem nabierają bardziej intensywnego i głębokiego koloru co uwypukla ich naturalne piękno.

Malowanie dachu

Przedstawiamy poniżej przedział cenowy za poszczególne etapy prac oraz tabelę z przedziałem cenowym pełnego procesu konserwacji dachu.

W niektórych przypadkach dach wymaga malowania. Dzieje się tak najczęściej w przypadku dachówki betonowej. Jest ona bowiem mniej trwała niż dachówka ceramiczna. Szybciej następuje zniszczenie powierzchni zewnętrznej, a tym samym utrata jej właściwości takich jak wytrzymałość, wodoodporność, kolor itd. Farba przywraca dachówce jej pierwotny wygląd i impregnuje ją. Uzyskujemy dzięki temu nowy, opierający się zanieczyszczeniom i erozji dach.

Etapy malowania dachu:
1. Usunięcie zabrudzeń z dachu (materiału biologicznego) za pomocą urządzeń wysokociśnieniowych i dyszy rotacyjnej.
2. Oprysk preparatem biobójczym w celu usunięcia pozostałości organizmów zielonych, które wniknęły w dachówkę. Spłukanie dachu.
3. Malowanie dachówki – nałożenie kolejno dwóch powłok malarskich w wybranym przez klienta kolorze.

Stosowane przez nas farby zapewniają doskonałą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi oraz chronią dachówkę przed porastaniem przez mech i glony.

Cennik

Przedstawiamy poniżej cennik na poszczególne etapy konserwacji i malowania dachu.

Ceny za poszczególne etapy konserwacji dachówki.

Usługa Cena
czyszczenie wysokociśnieniowe 5 – 15 zł/m2
oprysk biobójczy (z materiałem) 1,5 – 3 zł/m2
impregnacja usługa 3 – 4 zł/m2
impregnacja materiał 3 – 4,5 zł/m2

Ceny za poszczególne etapy malowania dachówki (wraz z przygotowaniem podłoża).

Malowanie Cena
Usługa – wraz z przygotowaniem podłoża 18 – 30 zł/m2
Materiał 6 – 15 zł/m2

Galeria